23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nina Jönsson om Axfoods resultat: ”Bara att gratulera”

Ica redovisade låg tillväxt och sänkta marginaler under det första kvartalet. Men koncern-vd:n Nina Jönssons strategi framåt är att fortsätta jobba med prissänkningar.

Ica Sveriges omsättning landade på 24 285 miljoner kronor under årets första tre månader jämfört med 22 411 miljoner under samma kvartal i fjol. Det motsvarar en ökning på 8,4 procent, vilket ligger under resten av marknaden som enligt den senaste Dagligvaruindex ökade med 9,2 procent. 

– Vi hade i kvartalet den lägsta marginalen för Ica Sverige sedan finanskrisen. Vårt resultat minskade med drygt 19 procent och vi ser signaler från butikerna att deras resultat och marginaler sjunker lika mycket. Det var även ett tufft kvartal för kunderna och hela den svenska livsmedelskedjan. Den här inflationen sätter press på alla, säger Icagruppens koncern-vd, Nina Jönsson, i en intervju med Fri Köpenskap efter rapportsläppet. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.203