23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Handlaren om bedrägerierna – har lyckats stoppa 20-tal leveranser

Livsmedelsbutiken Nelins i Uppsala är föremål för ett omfattande miljonbedrägeri. Sedan det uppdagades har butiken lyckats stoppa ett 20-tal varutransporter. – Just nu vet vi inte hur mycket som har levererats, säger Kjell-Åke Jonsson, en av delägarna.

Det var för ungefär fyra till fem veckor sedan som livsmedelsbutiken Nelins fick nys om att de utsatts för bedrägeri.

– Då var det ett företag som ringde och frågade om truckar och pallar som beställts, säger Kjell-Åke Jonsson, som driver butiken tillsammans med sina bröder.

I samband med att beställning gjorts hade bedragaren eller bedragarna uppgett att butiken planerade att bygga om, vilket inte stämde. Eftersom Nelins inte kände igen att de beställt något polisanmälde de händelsen men fick snart veta att ärendet lagts ner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141