Butiken ska vara i en för kedjan nytt format och byggas i Mölndal i stadsdelen Forsåker.
– Det känns väldigt bra att ta plats i Mölndal, här får City Gross sin första framtidsenhet i det kompakta formatet – en modern och effektiv matmarknad som är integrerad i samhället och bidrar till en hållbar plats att leva och bo i, säger Annika Ripa, etableringschef på City Gross, i ett pressmeddelande.

Etableringen sker tillsammans med kommunala bolaget Mölndala Fastighets AB och är enligt City Gross en start på en vidare expansion i Göteborg, men också en del av en förändringsresa för kedjan. Butiken kommer ha en säljyta på 2 200 kvadratmeter och väntas öppna under 2027. Forsåker är en stadsdel på frammarsch med 3 000 planerade bostäder och flera tusen arbetsplatser.
– Etableringen är en viktig första pusselbit i det kommersiella utbudet i Forsåker. Det känns värdefullt att kunna erbjuda Mölndalsborna och Göteborgsregionen ett nytt kvalitativt utbud inom dagligvaruhandeln, säger Bjarne Fjellanger, vd på Mölndala Fastighets AB.