23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Listeriaproblem hos Icas emv-leverantör

Två återkallelser av färdiga rätter har gjorts efter att listeria har påvisats hos en leverantör av Icas emv.

På kort tid har Ica återkallat ett antal produkter, inom vissa datum, med färdiga rätter från en och samma emv-leverantör efter att listeria har upptäckts i ett antal leveranser.

Det var i slutet av förra veckan som Ica först återkallade pastasallad med räkor och ost- skinkbaguette av sina egna varumärken. I måndags återkallade de ytterligare smörgåsarna baguette med skinka och ost, fralla med skinka samt sandwich med ost och skinka.

Samtliga produkter är kopplade till en och samma leverantör berättar Kim Engblom, pressansvarig på Ica, till Fri Köpenskap.

– Leverantören har sanerat lokalen, genomfört omfattande testning av både anläggning, råvaror och produkter. Vi har nu återkallat alla produkter som kan ha berörts. Vi utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske, skriver han i ett mejl.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.143