Enligt nya uppgifter från SCB gick 13 procent av de svenska hushållens konsumtionsutgifter till livsmedel och alkoholfria drycker under 2023 medan 7 procent gick till restaurangbesök. Nu vill dagligvaruaktörerna tillskansa sig en del av restaurangkonsumtionen, som är den del som ökat mest de senaste decennierna.
På senaste tid har Fri Köpenskap ra...
Därför glider butikerna in i ny bransch – ”Tillväxtpotential på 8-10 procent”
Allt fler butiker startar restauranger eller någon form av variant på det. Men man hävdar att det inte är för att ta andelar av en annan bransch.

Till vänster: Andreas Carlberg, kompetensledare för mat och restaurang på Ica och kocken Martin Andersson i butiksköket på Ica Supermarket Fäladstorget. Till höger: Henrik Liljenberg, som är butikscoach med fokus på matglädje på Coop Östra till höger. Foto: Press & Veronica Rönnlund Aldman
Vill du få åtkomst till allt?
Prova 30 dagar för 0 kr.
Inga bindningstider eller kortuppgifter krävs.
Prova nu
Köp en prenumeration
Utforska våra prenumerationslösningar och välj den som passar dina behov.
Välj din prenumeration