23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

T-Jarlen måste stänga omedelbart – SL vann tvist i tingsrätten

En dom i Stockholms tingsrätt ger SL omedelbar tillgång till lokalerna vid Östermalmstorgs T-banestation där T-Jarlen bedrivit livsmedelshandel sedan 1970.

T-Jarlen måste lämna lokalerna i anslutning till tunnelbanestationen Östermalmstorg efter att Stockholms lokaltrafik, SL vunnit en rättslig tvist. Det framgår av en dom i Stockholms tingsrätt som tidningen Mitt i var först att rapportera om.

Fri Köpenskap har tidigare rapporterat om att det ska byggas en ny matbutik i Sturegallerian på Östermalm i centrala Stockholm. Planen är att öppna Ica Sturehallen i samband med att resten av den södra delen av Stureprojektet blir klart, i slutet av 2026. Butikens kunder kommer att få direktaccess till en helt ny uppgång till Östermalmstorgs tunnelbana.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.172