23948sdkhjf

Alla dömda i Icahärvan överklagar – beslut om prövningstillstånd lär dröja

I fredags gick tiden för att överklaga Svea hovrätts dom i Icahärvan ut. Samtliga dömda har överklagat till Högsta Domstolen. Sannolikheten för att den högsta instansen ska ge prövningstillståmnd är dock liten.

Sist att lämna in överklagan var den utpekade huvudmannen Erik Olsson som driver Maxi i Olofström.

– Ska man fällas på så lösa grunder i Sverige? säger han till Blekinge Läns Tidning.

Hovrätten anser att mycket tyder på att Erik Olsson är den som spridit uppgifterna, men att det inte är bevisat att han gjort det medvetet. Han dömdes därför för obehörigt röjande av insiderinformation.

– Jag är ju friad från det målet handlade om från början, hovrätten har förstått att jag inte på något sätt uppmanat någon till den här handeln eller läckt den här informationen på det viset, men de var ändå tvungna att fälla mig litegrann för annars hade de inte kunnat fälla de andra, säger han till tidningen.

Åklagare Pontus Hamilton, som drivit målet hovrätten har dock valt att inte överklaga. I och med det riskerar ingen av de dömda strängare straff, om HD skulle ta upp fallet.

– Det tror jag är helt poänglöst. Jag kan inte se något som skulle kunna ha en prejudicerande effekt i det här målet, det handlar helt och hållet om bevisvärdering, vilket Högsta domstolen i princip aldrig prövar, sade han till BLT direkt efter domen.

Eventuella disciplinåtgärder mot de dömda handlarna kan bli aktuella först när domen vunnit laga kraft. Först ska HD utreda om de ska ta upp målet, ge prövningstillstånd. En process om tar tid.

Artikeln är en del av vårt tema Insiderhärvan.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.109