Matpriserna i juni – färska bär dyrare
– Färska bär och purjolök är de varor som ökat mest i pris under juni, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB.
Priserna på livsmedel och alkoholfria drycker var i stort sett oförändrade i juni jämfört med maj. Från juni 2024 till juni i år har priserna ökat med 5,3 procent.
Sett till förändringen mellan maj och juni i år ökade priset på färska bär med 16,9 procent, och på purjolök med 16,7 procent.
Andra varor inom frukt och grönt som ökat i pris senaste månaden är päron (8,8), gurka (8,7), vindruvor (7,4), äpplen (7,4), blomkål (5,9), morötter (4,0).
Varor som i stället minskat i pris är bland andra: honungsmelon (-15), sillkonserver (-13,6), salladskål, (-9,9), cider (-7,0), tomater (-6,4), potatis (-5,7).
Sammantaget ökade priset på frukt med 2,9 procent i juni jämfört med förra månaden, och med 5,2 procent jämfört med juni för ett år sedan.
Grönsaker sammantaget har däremot minskat i pris, med 0,9 procent mellan maj-juni, och med 1,7 procent under tolvmånadersperioden.
Samtidigt har sötsaker och glass ökat i pris på årsbasis (10,3), men endast ökat obetydligt maj-juni. Mejerivaror som grädde och hårdost ökade med 15,6 respektive 12,3 procent sedan i fjol. På månadsbasis var prisrörelserna mycket små: Priset på grädde ökade med 0,2 procent och på hårdost med 0,09 procent.
Från maj till juni steg kaffepriset med 1 procent. Men, sett över hela året har kaffepriset gått upp med 46 procent.