Etableringsracet: Axfood tar täten – lågpris fortsätter vinna mark
Axfoods kedjor Willys och Hemköp har öppnat 16 butiker under året. Medan Ica står för 13, varav de flesta är omprofileringar. Samtidigt är det lågprispressen som formar Sveriges dagligvarukarta, där Lidl fortsätter sin offensiva expansion. Coop har däremot bromsat visar Fri Köpenskaps kartläggning där kampen om de mest attraktiva lägena hårdnar.
Under 2025 har lågpriskedjorna stått för merparten av nyetableringarna i dagligvaruhandeln, och trenden ser ut att hålla i sig även 2026. Samtidigt kämpar Coop med nedläggningar och stagnation på flera håll i landet. Tufft är det också för City Gross.
Icas mål är att öppna 10 till 15 butiker om året. I år har de hittills öppnat 13, vilket är en fler än förra årets 11. Flera av dessa är dock omprofileringar av befintliga butiker. Ica Nära var det konceptet som stod för flest öppningar, fem stycken, följt av tre Supermarket och två Maxi.