Miljardkostnader och ökad regelbörda – hård kritik mot MSB:s cybersäkerhetsförslag
MSB:s förslag till föreskrifter för den nya cybersäkerhetslagen kritiseras för att vara oproportionerligt detaljerade och gå långt utöver NIS2-direktivets intentioner. Företrädare för flera stora branschorganisationer menar att reglerna riskerar att skapa miljardkostnader och försvaga företagens konkurrenskraft.
Sverige riskerar att bli det mest långtgående EU-landet när det gäller detaljreglering av cybersäkerhet. Det skriver några av livsmedelsbranschens viktigaste aktörer i en debattartikel som publiceras i Svenska Dagbladet i dag.
De föreslagna föreskrifterna till den nya cybersäkerhetslagen, kallad NIS2-direktiver, bedöms skapa omfattande administrativa krav, höga kostnader och en begränsad faktisk säkerhetseffekt, anser de.