23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kunderna säger nej till mer EMV

Handeln går i otakt med sina kunder i synen på egna märkesvaror, EMV. 66 procent av handlare och butikschefer vill ha fler EMV-produkter i butikerna. Bland konsumenter tycker en stor majoritet, 62 procent, att det redan nu är tillräckligt med EMV.

Det visar en undersökning som Sifo har gjort i maj, på uppdrag av Fri Köpenskap. Samma frågor ställdes till 150 köpmän och butikschefer inom Ica, KF och Axfood samt till 1 000 slumpvis utvalda svenskar.

66 procent av handlarna ansåg att det borde finnas fler EMV-produkter i butikerna. 28 procent ansåg att det var bra som det är i dag medan 5 procent ville ha färre EMV.

Handlarna och butikscheferna gav likartade svar på frågan om EMV ska ges mer utrymme i butikerna: 64 procent anser att EMV bör ges mer utrymme, 9 procent vill att de ska ha mindre utrymme och 27 procent tycker att det är bra som det är i dag.

Bland kunderna finns skillnader, beroende på ålder, kön och yrke. De yngre var något mer positiva till EMV än de äldre. Egna företagare och boende i södra Sverige var mest negativa.

Men endast 23 procent av kunderna vill ha fler EMV-produkter. 9 procent vill ha färre medan 62 anser att det är bra som det är i dag. 6 procent var tveksamma.

Av kunderna är det bara 17 procent som vill att EMV-produkterna ska ges större utrymme. 9 procent anser att de ska ha mindre utrymme och 68 procent tycker att det är bra som det är i dag medan 6 procent var tveksamma.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02