Samtidigt undersöks bolaget av myndigheter i Brasilien för misstänkta skattebedrägerier och illegala penningöverföringar till utlandet.I Italien mötte Parmalats nya ledning nyligen en grupp banker för att få krediter på 150 miljoner euro nästa vecka, så att fabrikerna kan fortsätta sin verksamhet, skriver tidningen.
Företaget har också meddelat att det har svårt att betala leverantörerna och att amortera sina stora skulder. Många brasilianska bönder är helt beroende av Parmalat för att bli av med sin mjölk, rapporterar Sveriges Radio.
Parmalat Brasilien sysselsätter 6 000 personer.
Kris i brasilianska Parmalat
Parmalats brasilianska bolag har sökt konkursskydd hos en domstol i São Paulo sedan flera banker krävt att lån på 1,8 miljarder dollar betalas tillbaka, skriver Dagens Nyheter.