23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lidl öppnar i Danmark 2004

Lidl öppnar sina första butiker i Danmark under 2004. Troligen blir det i en första omgång tio-tolv butiker och därefter ett par nya butiker varannan vecka tills utbyggnaden är helt klar.

Det förutspår detaljhandelsinstitutet Retail Institute Scandinavia, RIC, som uppger att Lidl har gjort förfrågningar i sammanlagt hundra danska kommuner. Enbart i Storköpenhamn och på norra Själland planerar Lidl ett 30-tal lågprisbutiker, skriver TT och nyhetsbyrån Ritzau som citeras av flera svenska och danska medier.

2002 rapporterade danska medier och Fri Köpenskap att Lidl planerar att öppna butiker i Danmark. Det är även känt sedan tidigare att de första öppningarna troligtvis sker i år.

Lidl ska även under 2004 öppna butiker i Baltikum och Norge samt flera öst- och centraleuropeiska länder. Det är även klart att kedjan gör entré i Schweiz. Däremot tycks Lidl ha dragit tillbaka planerna på att bygga en kedja i Kanada.

Enligt Planet Retail öppnar Lidl troligtvis på åtta nya marknader under 2004.

I Sverige har Lidl omkring 30 butiker och en marknadsandel på knappt 1 procent av dagligvaruhanden. Enligt beräkningar omsätter en genomsnittlig Lidl-butik cirka 50 miljoner kronor per år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03