23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

EU-prövning fick Match att stiga

Swedish Match steg på tisdagens Stockholmsbörs med 1:50 till 74 kronor. Uppgången var en effekt av att allt fler bedömer att dagarna för EU:s snusförbud kan vara räknade.

Deutsche Bank upprepade sin köprekommendation för bolaget och beskrev potentialen för snusförsäljningen som svindlande efter beskedet att EG-domstolen har bestämt dagen då snusförbudet inom EU ska prövas till den 8 juni.Det finns en stark tro på att förbudet hävs. Swedish Match skulle kunna sälja i EU innan året är till ända. Även om det det troligen kommer att råda konkurrens på nya marknader (och möjligen i Sverige) från Gallaher, UST och möjligen även andra, är potentialen svindlande, skriver Deutsche Bank i sin analys enligt Dagens Industri.

Även Swedish Match gör bedömningen att det snart kan vara tillåtet för bolaget att sälja snus i hela EU.

- Vi tror att det finns goda chanser att förbudet hävs. Annars skulle vi inte ha medverkat till prövningen, säger Bo Aulin, chefsjurist i Swedish Match.

På tisdagen stod det också klart att Swedish Match har förlorat rättigheterna att sälja Cohiba-cigarrer i USA, vilket bolaget dock avser att överklaga.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01