23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Brittiska livsmedelskedjor intrigerar bland mejerier

De tre stora Livsmedelskedjorna i Storbritannien försöker spela ut Arla Foods och andra mejerier mot varandra.

I fredags bröt den största kedjan Tesco med Dairy Crest, Storbritanniens största mjölkleverantör. Tidigare i veckan förlorade Arla sitt kontrakt med den tredje största kedjan Sainsburys.

I våras kunde den dansk-brittiska mejerijätten Arla Foods meddela att man tagit över leverantörskontraktet till Asda.

Förloraren det skotska mejeriet Robert Wiseman, fick dessutom stå ut med att Arla expanderade på deras skotska hemmamarknad, där Arla nyss investerat i ett nytt mejeri.

Men Arlas avtal med Asda som ägs av amerikanska Wal-Mart, väckte ont blod hos Tesco och Sainsburys. På onsdagen bytte Sainsbury leverantör och kastade ut Arla till förmån för Robert Wiseman, skriver Dagens Industri.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web01