23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Väla får Coop Extra

Coop Sverige gör en nysatsning på Väla i Helsingborg. Coop Forum byggs om till en Coop Extra. Matbutiken kompletteras med en egen stormarknad för Bygg & Trädgård.

– Vi startade Coop Extra för ett och ett halvt år sedan. Kedjan har fått ett mycket bra mottagande av kunderna runt om i landet och det känns riktigt bra att nu kunna erbjuda helsingborgarna en riktigt modern och fräsch matbutik med låga priser och ett brett sortiment, säger P G Magnusson, chef för Coop Extra, i ett pressmeddelande.

Den Coop Forum som idag finns på Väla har inte gått så bra. Lokalerna kommer stegvis att få nytt utseende. Kvar som en egen enhet blir stormarknadens avdelningen för Bygg & Trädgård.

– Det är första gången vi satsar på kombinationen Coop Extra och Bygg & Trädgård, säger P G Magnusson.

Coop Extra består idag av 23 butiker som drivs av Coop Sverige. Dessutom finns fem Coop Extra i de detaljhandelsdrivande föreningarna.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063