– Alltmedan vi blir mer och mer mat- och matlagningsintresserade, möter vi – så gott som dagligen, dessutom – en allt annat än inspirerande miljö när vi gör våra inköp, skriver hon.
Hur kan alla dessa kedjor, Ica, Vi-handlarna, Coop och allt vad de heter, missa så totalt, undrar hon.
– Varenda gång jag stiger in i någon av de fem livsmedelsbutiker som finns i mina kvarter slås jag av hur löjeväckande lika alla är. Profillösa, med andra ord, och rent ut sagt ohälsosamma.
Emma Stenström anser att det är en gåta att ingen butik har kommit på idén att skapa unika och aptitretande butiker, med ett i och för sig brett, men i första hand nyttigt sortiment av hög kvalitet.
Matbutikerna är profillösa
Finns det någon bransch som verkar så totalt omedveten om kundernas behov som dagligvaruhandeln? Det undrar Emma Stenström, forskare vid Handelshögskolan i Stockholm, i en kritisk krönika i Dagens Industri.