23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Norsk tull på mat kan höjas igen

Norska jordbruks- och matministern Trygve Slagsvold Vedum tror att det norska folket vill betala mer för frukt och bär för att kunna behålla den inhemska produktionen. Han vill därför höja den norska tullen på frukt och bär.

För att upprätthålla norsk frukt- och bärproduktion är Trygve Slagsvold Vedum beredd att höja frukttullen, enligt Verdens Gang. Konsumtionen av frukt och bär har kraftigt ökat de senaste åren i Norge, men den norska andelen av konsumtionen har sjunkit.


I fjol höjde Norge tullen på vissa ost- och fiskprodukter vilket gjorde att EU hotade med motaktioner, hot som dock inte oroar den norska ministern inför fler eventuella höjningar av mattullarna.


Exempelvis äpplen har idag en tull på 4,83 norska kronor från maj till december, vilket ministern anser kan öka till sju kronor kilot. I september går Norge till val och flera av frågorna i valrörelsen handlar om de norska matpriserna.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.094