23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Sylvén lämnar Icahandlarnas förbund

Den 31 januari nästa år lämnar Claes-Göran Sylvén vd-posten i Icahandlarnas förbund. Han återgår till jobbet som Icahandlare i Norrtälje. Han efterträds av vice vd Fredrik Hägglund.

Efter tio år som vd för Icahandlarnas förbund lämnar Claes-Göran Sylvén uppdraget för att återgå till Icahandlare. Tillsammans med Magnus Aronsson återtar Sylvén ledningen på Ica Kvantum Flygfyren i Norrtälje.


Claes-Göran Sylvén blir kvar som styrelseordförande i börsnoterade Icagruppen där Icahandlarnas förbund är huvudägare.


Till ny vd har styrelsen utsett vice vd Fredrik Hägglund. Han är uppvuxen i en handlarfamilj i Ica Gluntens Matmarknad i Umeå. 2002 anställdes han som chefsjurist i Icahandlarnas förbund och Hakon Invest.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.099