Ica har länge arbetat för att kunna säkra produkter och leverantörer i så kallade högriskländer genom olika certifieringar. Men man har haft svårt att se om inköpen av produkter gör nytta lokalt hos leverantörer.
– Vi vill veta att pengarna verkligen går tillbaka till den by där odlaren finns. Genom att samarbeta med IDH kan vi vara med och delfinansiera utvecklingsprojekt i samarbete med Icas leverantörer. Det sker via en premie på utvalda egna märkesvaror inom frukt- och grönt på den svenska marknaden, säger Kerstin Lindvall, hållbarhetschef Ica Sverige AB.
Nu ska Ica se vilka produkter inom frukt och grönt som kan vara lämpliga för projektet och sedan hitta samarbetspartner som kan stödjas.
Det kan röra sig om frågor om hållbart jordbruk, hälsoinsatser eller utbildningsfrågor.
IDH arbetar för hållbar handel och samarbetar med företag statliga institutioner och regeringar. Idag har man 18 olika program för hållbar handel igång.