Koncernens nettoomsättning uppgick till 23 509 miljoner kronor vilket är en minskning jämfört med första kvartalet i fjol. Justerat för valutaförändringar blev det dock en liten ökning.
Nettoomsättningen i den svenska delen av Icagruppen var i stort sett oförändrad medan rörelseresultatet sjönk något.
AnnonsFörsäljningen i Icas butiker sjönk något första kvartalet. Jämförelsen påverkas av att den viktiga påskhandeln inföll i mars i fjol och i april i år.
AnnonsI Norge sjönk omsättningen från 4,1 till 3,7 miljarder kronor. Rörelseresultatet förbättrades dock något, från minus 246 till 172 miljner kronor.
AnnonsDen norska konkurrensmyndigheten har sagt ett preliminärt nej till Ica Norges samarbete med markandsledande Norgesgruppen. Ica överväger därför alternativa vägar för Ica Norge, enligt koncernchef Per Strömberg.
AnnonsFör Rimi Baltic blev det försäljnings- och rsultatförbättring. I Lettland och Litauen var utveckingen klart positiv medan det gick trögare för verksamheten i Estland.
Annons