Nettoomsättningen under perioden ökade med 9,1 procent till 1 303 miljoner kronor (1 194). Rörelsemarginalen förbättrades under kvartalet till 13,7 procent (11,0).
Cloettas vd, Bengt Baron, konstaterar i en kommentar till rapporten bland annat att konfektyrmarknaden överlag har varit svagt positiv, utom i Finland där den var fortsatt negativ beroende på en allmänt svag konjunkturutveckling.
I Sverige bidrog den varma sommaren till att försäljningen av framförallt chokladprodukter minskade. Den minskade försäljningen i Norge beror huvudsakligen på att ett större plockgodiskontrakt upphört.
Cloettas avtal med Coop om ett nytt lösvikstkoncept väntas resultera i lönsam tillväxt. Konceptet rullas ut i alla Coop Sveriges butiker i början av nästa år.