23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kylskåp för behövande på Ica

Ica Porsön i Umeå satsar på välgörenhet i kylskåp. Tanken är att kunderna ska kunna köpa livsmedel och ställa i kylskåpet och att kylen töms varje vecka för att innehållet ska lämnas till matservering för behövande.

Susanne Lovén, entreprenör i Umeå, ligger bakom initiativet. Sedan tidigare har hon sett till att det finns kylskåp för behövande i matbutiker i Västerbotten och Sundsvall, skriver NSD på nätet. Både mat och pantkvitton hamnar i kylskåpet.

– Ett enkelt sätt att hjälpa, både för oss och kunderna. Vi bryr oss – och så vet man att maten går till rätt ändamål, jämfört med om folk skulle skänka pengar. Jag hoppas att övriga butiker i Luleå hoppar på också, säger Pelle Fredriksson, ägare av butiken till tidningen.

Matserveringen genomförs i samarbete med Ria center i Norrbotten.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02