23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Orkla köper Cederroth

Orkla köper kroppsvårdsföretaget Cederroth. Köpeskillingen landar på 502 miljoner kronor.

– Det är ett strategiskt viktigt köp för oss på Orkla och köpet stärker Orklas segment hushåll och kroppsvård, speciellt i Sverige. Cederroth är en tydlig nordisk aktör och företaget innebär en väsentligt ökad värdeskapare. Det finns klara synnergier både på kostands- och intäktssidan, säger Orklas koncernchef Peter A. Ruzicka till Dagligvarehandelen.

Cederroth tillverkar produkter inom personlig hälsa och hygien, sårvård och städartiklar. I Cederroth ingår bland andra varumärkena LdB, Bliw, HTH, Salvequick, LongoVital, Multiplex, Samarin, Allévo och Grumme. Cederroth har verksamhet i Sverige, Finland, Danmark, Norge, Polen och Spanien. Företaget har fyra fabriker, varav en fabrik i Sverige och totalt 850 anställda.

Cederroths omsättning år 2013 landade på ungefär 1 984 miljoner kronor. Affären är beroende av konkurrensmyndigheters godkännande och väntas genomföras senast under kvartal tre i år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03