Debattens vågor kring kött, djuruppfödning och ursprung gick het förra året. Nu redovisar Jordbruksverket nya siffror som visar att debatten fick en positiv effekt på den svenska köttkonsumtionen. Importen av både nöt- och fläskkött minskade förra året. Både produktion och konsumtion av svenskt kött ökade, liksom exporten. Däremot valde vi oftare bort kött från tallriken vilket fick totalkonsumtionen av kött att minska med 0,7 procent.
Av det importerade köttet var minskningen störst från Danmark och Tyskland, medan importen av griskött från Polen ökade. Dessutom ökade produktionen av svensk fågel- och lammkött, även om importen också gjorde det.
Importen och förbrukningen av kött har bara minskat vid ett fåtal tillfällen sedan Sveriges EU-inträde. Senast marknaden krympte var i samband med den globala finanskrisen 2009. Om utvecklingen under förra året är en ny trend är ovisst, men den svenska produktionen av kött är känslig. Jordbruksverket skriver att om ”något av våra starka mervärden kopplat till djur- och smittskydd skadas, kan situationen förändras”.