23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Scandinavian Organics ökade i augusti

Den ekologiska livsmedelsproducenten Scandinavian Organics ökade sin försäljning med 41 procent i augusti jämfört med juli.

– Efter sommaren ser vi nu ett ordentligt upplyft i försäljningen. Inför hösten har vi nu ett antal marknadsföringskampanjer samt centrala kampanjer på kedjorna, vilket kommer att driva vår försäljning ytterligare, säger Micke Westin, ny försäljningsdirektör på bolaget, i en kommentar.

Bolaget har dock fortfarande finansiellla problem. Den riktade nyemission som bolaget gjorde i augusti blev inte fulltecknad.

Scandinanavian Organics befinner sig fortsatt i en kontrollbalanssituation där det egna kapitalet inte uppgår till hälften av aktiekapitalet och bolaget, som är noterat på Nordic MTF är observationslistat.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|