23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Rekordkvartal för Pricer

Prismärkningsföretaget Pricer redovisar en ökad omsättning på 308,0 miljoner kronor för årets tredje kvartal, att jämföra med 158,3 miljoner samma period förra året.
Annons

Rörelseresultatet ökade till 31,3 miljoner kronor (15,2). Däremot sjönk orderingången till 119 miljoner kronor (166).

– Tredje kvartalet blev Pricers historiskt bästa någonsin vad avser omsättning och rörelseresultat. Detta är en följd av att vi till största delen har levererat föregående kvartalens starka orderingång, säger Pricers vd Jonas Vestin i rapportkommentaren.

Annons

– Orderingången i kvartalet är svagare jämfört med både föregående år och de två första kvartalen i år. Vi får räkna med att Pricers affär fortfarande till sin natur är projektorienterad och att större projekt kommer ojämnt under kvartalen vilket gör att kvartalssvängningarna blir relativt kraftiga, säger Vestin vidare.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web01