23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Svagt kvartal avslutar starkt år

Probiotikaföretaget Probi redovisar en minskad omsättning på 35,9 miljoner för årets fjärde kvartal, att jämföra med 39,9 miljoner kronor för samma period förra året. Rörelseresultatet sjönk till 3,7 miljoner kronor (6,6).

Enligt dagens bokslutsrapport ökade nettoomsättningen för helåret 2015 till 215,7 miljoner kronor (135,2). Rörelseresultatet ökade till 63,1 miljoner kronor (27,0).

Styrelsen föreslår en utdelning på 1,00 krona per aktie (0,85), totalt 9,1 miljoner kronor.

– Vår tillväxt 2015 är huvudsakligen driven av en mycket positiv utveckling på den nordamerikanska marknaden, där bland annat Pharmavite och NBTY gjort omfattande lanseringar med Probis produkter. I det fjärde kvartalet hade vi en förväntad och temporär nedgång i våra leveranser, men vi ser att försäljningen tar fart igen i första kvartalet 2016, säger vd Peter Nählstedt i en rapportkommentar.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02