23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Miljoner till handelsforskning

Handelsrådet finansierar fem nya forskningsprojekt med sammanlagt 11 miljoner kronor.


Handelsrådet som är en organisation vars syfte är att stärka handelns konkurrenskraft finansierar i år fem nya projekt som delar på elva miljoner kronor.

Projekten behandlar områden såsom lagerverksamhetens utformning i omnikanalhandel,

digital modellering och effektivisering av handels- och varuförsörjningskedjan för ökad konkurrenskraft; parti- och detaljhandelns roll för svensk export; detaljhandelns betydelse för stads- och landsbygdsutvecklingen;

samt konsekvenser av den ökade användningen av anställningsbidrag.

– Projekten har stor bredd och den nya kunskapen kommer att bli till stor nytta för handelsnäringen, säger

Lena Strålsjö

, Handelsrådets FoU-expert i ett pressmeddelande.

Hon framhåller att Handelsrådet i år fått in ansökningar från nya forskargrupper med ett mer tekniskt fokus och att detta tyder på att handelsforskningen växer och blir alltmer tvärvetenskaplig.

De beviljade projekten är:

*Shopping för förändring – Svensk detaljhandels betydelse för stads- och landsbygdsutvecklingen


Özge Öne

r, Institutet för Näringslivsforskning

*Effektiv materialhantering & lagerverksamhet för ökad konkurrenskraft i multi- och omnikanaler – en studie av goda exempel bland svenska handelsföretag


Andreas Norrman

, Lunds universitet

* Anställningsbidrag inom handeln

Olle Frödin,

Lunds universitet

*Digital model-driven physical retail and supply chain management (DM-Retail)

Patrik Jonsson

, Chalmers

*Parti- och detaljhandelns roll för svensk export

Patrik Tingvall

, Ratio – Näringslivets Forskningsinstitut

I Handelsrådet ingår Akademikerförbunden, Arbetsgivarföreningen KFO, Handelsanställdas förbund, Svensk Handel och Unionen.

- See more at: http://www.dagenshandel.se/nyheter/miljoner-till-handelsforskning-2/#sthash.70Ug5Req.dpuf

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web04