Långt innan flyttkartongerna var uppackade började vi utforska butikerna i våra nya kvarter. Det var en omvälvande upplevelse. Jag möttes av en variation i utbudet som jag inte varit i närheten av i den mindre staden - och som inte heller fanns i Stockholm när jag bodde här förra gången.
Butiker som bara säljer Kravmärkta varor ligger vägg i vägg med lågprisaffärer. Runt hörnet finns en butik som bara säljer veganska produkter och tvärs över gatan ligger delikatessbutiken med den godaste olivoljan. På flera ställen kan man ta ett glas vin medan man funderar över vad man ska äta till middag. Mer än en butik öppnar redan sju på morgonen och har öppet till midnatt. Känner man att det är bökigt att själv bära hem maten är antalet e-butiker och matkassar betydligt fler i Stockholm än i den mindre staden.
Men allt är inte bättre. Tvärtom upplever jag att de flesta butiker jag brukade handla på i Nyköping är mer välskötta än den genomsnittliga Stockholmsbutiken.
Den stora skillnaden är just variationen av butiker. Och att andelen butiker som försöker passa alla är betydligt mindre i storstaden.
Så – vad är det då som visat sig vara viktigt för mig och min familj?
Det har varit just det jag har beskrivit. Det stora, varierade utbudet. Vi varvar numera abonnemang på matkassar och leveranser av stapelvaror från e-handeln med lokala inköp. Det betyder att vi köper favorit-tofun från veganbutiken och Kravmärkt högrevsfärs från delikatessbutiken ett par kvarter därifrån.
Resultatet? Ett förvirrat tillstånd av nyhetens behag. Och ett matkonto som skjutit i höjden och kanske aldrig mer blir sig likt.
Göran Carstorp
Chefredaktör och ansvarig utgivare