23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Atria köper Lagerbergs kyckling

Livsmedelskoncernen Atria ger sig in på en ny marknad när de köper kycklinguppfödaren Lagerbergs i Norjeby AB.

Lagerbergs har sin verksamhet på Listerlandet i Blekinge där de föder upp, slaktar och förädlar svensk kyckling. Företaget har 120 anställda och är den tredje största leverantören av kyckling på den svenska marknaden. Lagerbergs Lagerbergs) har sin verksamhet på Listerlandet i Blekinge där de föder upp, slaktar och förädlar svensk kyckling. Företaget har 120 anställda och är den tredje största leverantören av kyckling på den svenska marknaden. Lagerbergs köper även kyckling från lokala uppfödare.

Vi sätter stort värde på Lagerbergs över 50-åriga erfarenhet, företagets lokala förankring samt konsumenternas förtroende för svensk fågel och varumärket Lagerbergs, säger Tomas Back, vd för Atria Scandinavia, i ett pressmeddelande.

Förvärvet innebär en ny kategori för Atria på den svenska marknaden och ligger i linje med Atrias strategi att utveckla kategorin vitt kött även i Sverige, skriver företaget.

Köpet innebär en omsättningsökning med cirka 300 miljoner kronor för Atria Scandinavia. Affären måste godkännas av det svenska Konkurrensverket och beräknas vara klar under andra kvartalet

BREAKING
{{ article.headline }}
0.091|instance-web03