För att klara utmaningen söker Lidl nu chefer för teknisk förvaltning, byggprojektledare, etablerar/fastighetsutvecklare, fastighetschef och assistenter till kontoren i Göteborg, Örebro och Stockholm. Rekryteringarna sker främst genom rekryteringsfirman Hays.
Målet för kedjan är att öppna 5-7 butiker varje år de kommande åren.
– Vår utmaning är att hitta nya lägen för etablering, säger Lidls fastighetsdirektör Johan Augustsson.
Förutom de nya butikerna genomför kedjan stora ombyggnader av befintliga butiker. Fler ska ombyggas till det nya formatet, som får sin premiär i Lidls andra butik i Växjö.
Förutom det nya huvudkontoret, som hamnar i den nya Barkarbystaden i Järfälla, planerar kedjan för ett nytt centrallager, som ska komplettera de befintliga i Halmstad och Rosersberg. Det ska placeras ”någonstans i Mellansverige”. Karlstad, Örebro och Västerås har utpekats som de mest troliga orterna.