Det var kl 21.08 som räddningstjänsten fick larm om en brand på City Gross i Värnamo. Som tur var fanns det inte några kunder i butiken vid tillfället. Räddningsstyrkan som kom till platsen gick in med rökdykare och fann att det brann i en butikshylla.
AnnonsNu har räddningstjänsten konstaterat att branden startat i en tv-monitor som troligtvis fått kortslutning och sedan fattat eld. Det finns ingen misstanke om brott i samband med branden.
AnnonsUnder gårdagen gick butikspersonalen igenom vilka varor som måste slängas och vilka som kan säljas.
– Till exempel frukt och grönt och nappar och sådant kasseras. Det vi anser kan säljas kommer vi ha 50 rabatt på, säger City Gross butikschef Patrik Andersson till
Annons.
Annons Annons