– Augusti månad brukar innebära optimistiska handlare. Batterierna är laddade efter semestern och förväntningarna är höga inför den viktiga höstsäsongen. Särskilt sällanköpshandeln präglas av optimism inför hösten, säger Jonas Arnberg, chefsekonom på Svensk Handel.
Förväntningarna på lönsamheten i handeln sjönk med 1,6 procent medan den ökade med 0,3 procent för den egna butiken. Också när det kommer till utvecklingen för försäljning och antal anställda är handlarna mer pessimistiska när det gäller handeln som helhet än den egna butiken.
– Handlarna är mer pessimistiska rörande framtiden för detaljhandeln som helhet. Försäljningsförväntningarna för detaljhandeln ligger alltjämt högt men det är oroande att förväntningarna både för lönsamheten och nyanställningarna i augusti ligger på minus, säger Jonas Arnberg, chefsekonom på Svensk Handel.
genomförs från och med augusti månad med en ny metod som beskrivs i bilagan som länkas. Den nya metoden har använts under tre månader och resultatet bör därför inte jämföras med tidigare utgåvor av Handelsbarometern.