23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ica byter upp sig i Huskvarna

Den gamla Ica Supermarket i Huskvarna läggs ned till förmån för en ny Kvantum-butik som öppnar i början av nästa år.

– Man gör skifte i sådana här fall. Så när den ena startar läggs den andra ner, säger Greger Carlpihl, handlare på Ica Supermarket till Jönköpingsnyheter.

Istället för den gamla Supermarket-butiken kommer alltså en ny Ica Kvantum att slå upp portarna i det nya stadshuset på Madängen i Huskvarna.

Den nya butiken blir 3 800 kvadratmeter och väntas öppna tidigt under våren 2017. Något exakt datum är inte spikat i dagsläget men klart är att Linda och Greger Carlpihl får fortsatt förtroende för driften.

– Vi gillar det här med mat och matglädje och har bedrivit Klostergatan på det sättet. Så där är väl ingen större skillnad. Däremot får vi större ytor och större parkeringsplatser som vi inte har på Klostergatan egentligen, säger Greger Carlpihl.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web01