23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ny hållbarhetschef på Lidl

Emelie Hansson blir ny hållbarhetschef på Lidl.

Emelie Hansson kommer närmast från Naturskyddsföreningen där hon varit sakkunnig inom mat och jordbruk.

– Jag har alltid varit intresserad av dagligvaruhandeln och konsumentfrågor. Så när Lidl Sverige sökte en hållbarhetsansvarig blev jag intresserad och glatt överraskad av företagets hållbarhetsambitioner. Redan i dag gör Lidl mycket med hållbara transporter, förnybar energi och hållbara fastigheter, och det ekologiska utbudet växer så det knakar, säger hon till

Aktuell Hållbart.

Hållbarhetsutmaningarna för Lidl menar Emelie Hansson, är att berätta för kunderna att de har miljömärkta varor och att hållbarhet och lågt pris går hand i hand.

– Hållbarhetsarbete är inte alltid dyrare, tvärtom så lönar det sig att hushålla, ha smarta transporter och minska matsvinnet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03