23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kirunaborna besvikna på Ica-beslutet

Ica Toppen i Kiruna stängs framåt årsskiftet. Beslutet, som tagits centralt, har upprört boende i området. "Det är botten", säger en av kunderna.

Med anledning av malmbrytningen i gruvan ska Kiruna få en ny stadskärna. Men flyttningen av centrum i Kiruna är inte planerad förrän om några år. Därför har beskedet kommit som en chock för många av butikens kunder.





– Det är tråkigt, både för kunderna och för oss, säger butikschefen Ann-Louise Kemi till

NSD.



Inga-Lill Lundström är jättebesviken. Hon handlar jämt på Ica Toppen och bor riktigt nära. Gruvdriftskoncernen LKAB låter henne och grannarna bo kvar i flera år till men samtidigt väljer Ica att stänga butiken.





– Jag tycker det är hemskt. Jag handlar här och tycker så bra om flickorna – de är alltid så hjälpsamma, säger hon till NSD.





De tio anställda som arbetar i butiken kommer att bli arbetslösa, och enligt tidningen beror inte nedläggningen på att butiken går dåligt.





Icas presskontakt Therese Lystedt svarar NSD i ett mejl:





"Att vi väljer att stänga butiken senast nu till årsskiftet beror på att butiken har investeringsbehov. ICA ser ingen långsiktighet i det nuvarande geografiska läget för butiken och på en tuff marknad som i Kiruna måste våra investeringar vara långsiktiga", skriver hon.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11