23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Danæg tar experter till hjälp

Åggproducenterna har haft svårt att hänga med i dagligvarukedjornas snabba omställning från burägg. Nu tar Danæg-koncernen hjälp av experter för att tillgodose framtidens krav.

Under de senaste åren har äggbranschen i Norden upplevt stora förändringar i marknadsefterfrågan. Där branschen tidigare har varit präglat av en stor försäljning av burägg, har efterfrågan efter frigående inne-, frigående ute- och ekologiska ägg stigit betydligt på ett fåtal år, skriver koncernen i ett pressmeddelande.

Utvecklingen kommer dessutom att ske ännu snabbare, eftersom både svenska och danska kedjor har aviserat utfasningsplaner för burätt i sina butiker.

– Hos Danæg har vi haft många bra och konstruktiva dialoger omkring hur vi framöver kan vara ännu mera proaktiva i förhållande till att vara med till att utveckla framtidens äggproduktion. Vi har kommit fram till att vi gärna vill arbeta med en rad experter, som kan göra oss ännu bättre i att förstå vår framtida marknad ännu bättre,” säger koncernchef Jann Dollerup Vig Jensen.

Expertpanelen kommer att bestå av:

  • Peter Sandøe, Professor vid Institute för Livsmedel- och Resursekonomi och vid Institute för Veterinär- och husdjursvetenskap vid Københavns Universitet
  • Ragnar Tauson; Professor Emeritus från Sveriges Lantbruksuniversitet i Uppsala med fokus på värphönsens välfärd och produktion i olika stallinredningar.
  • Jørgen Kjær, Senior djurvälfärds forskare, Friedrich-Loeffler Institut, Celle, Tyskland
  • Jesper Bo Jensen, framtidsforskare och direktör för Centre for Future Studies
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078