23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Smörpriset ökar med 20 procent

Sedan årsskiftet har priset på smör ökat dramatiskt.
Annons

Axfoods priser på smör har till exempel gått från ett halvkilopris på 29,5 kronor halvkilot till nuvarande 35,9 enligt bolagets presschef Claes Salomonsson, skriver TT.

– Det har legat under 30 kronor i sex år så det är en rejäl höjning. Det beror på bristen av smör och grädde, säger Salomonsson, säger han till TT.

Annons

Synen på att det råder smörbrist delas av andra aktörer på marknaden.

–Arla har höjt priset det senaste halvåret och då följde hela branschen med, säger Tobias Rydergren, presschef på Coop till TT.

Annons

Smörbrist är inget nytt, konsumenter vill ha feta produkter samtidigt som mjölkproduktionen har minskat.

Produktionen kommer att öka något under sommaren då korna går ut men prisökningar beräknas fortsätta i höst.

Annons

Men det är inte bara i Sverige som det råder smörbrist I Frankrike uppges smörpriset ha ökat med 92 procent fram till i maj, vilket de franska bageriägarna säger utgör ett hot mot hela branschen.

Annons

Även i Japan har det under en längre tid rått smörbrist där priserna höjts med 50 procent på bara ett år.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web01