23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Valio startar upp toppmodern fabrik

Mejeriet trappar nu upp produktionen.

I augusti invigdes nyöppnades den 50 år gamla fabriken Valio Riihimäki. Fabriken som då var Europas modernaste anläggning är alltså det nu igen efter en investering på 170 miljoner kronor.

Fabriken kommer framförallt att leverera produkter till Valio Sverige.

– Vi vill kunna erbjuda våra konsumenter innovativa produkter. De ska vara lika goda som ansvarsfullt tillverkade. Det är något våra konsumenter förväntar sig och den nya fabriken gör det möjligt, säger Linda Öhman, kommunikationschef, Valio Sverige i ett pressmeddelande.

Förutom att fabriken är mer miljövänlig kommer den nya utrustningen kunna användas till helt nya recept- Till exempel finns det nya sätt att reducera sockerhalten på och dessutom kan protein- och fettmängden i produkter varieras på ett sätt som tidigare inte var möjligt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web04