23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Han är livsmedelshandelns bästa marknadschef

Petade bort Coop från tronen.
Annons

Det är tidningen Resumé som varje år korar årets marknadschef inom en rad olika branscher och i år var det Mats Liedholm från Ica som knep priset som förra året gick till Coop och som hittills inte tillfallit Ica, förrän nu.

Förutom den unika reklamkaraktären Ica-Stig har Ica under året enligt tidningen utfört ett starkt arbete med sin matkommunikation i tidningen Buffé och jobbat långsiktigt med ett antal teman där man har känt av var marknaden och samhällsutvecklingen är på väg.

Annons

– Så vi känner av att vi berör. Ett koncept är det svenska och närproducerade, vilket passar vår modell med fria handlare som skräddarsyr sina lokala sortiment, säger Mats Liedholm till Resumé.

Annons

Priset delades ut under en gala på torsdagkvällen och förutom Ica så vann även Åhlens Lina Söderqvist totalpriset för hela den svenska marknaden.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.06|instance-web01