23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ny HR-direktör på Axfood

Axfood snor HR-direktör från Manpower. Hon tar över efter Louise Ring.

Monica Längbo börjar hos Axfood den 15 januari 2019 men kliver in som HR-direktör den 1 februari. Den första tiden kommer hon att jobba parallellt tillsammans med nuvarande HR-direktör Louise Ring som går i pension efter 14 år hos Axfood.

– Det känns mycket spännande och ska bli väldigt roligt. Jag är full av motivation, säger Monica Längbo till Fri Köpenskap.

Närmast kommer hon från arbete som HR-direktör och ansvarig för Sverige och Danmark hos Manpowergroup, där hon ingick i den svenska koncernledningen.

– Det ska bli väldigt inspirerande att jobba med dagligvaruhandeln som befinner sig i en spännande tid med digitalisering, integration och hållbarhetsfrågor, säger hon.

Och utmaningarna kring arbetskraft är knappast mindre.

– Det är ett jätteviktigt område som ligger högt uppe på agendan i hela branschen med tanke på den kompetensbrist som finns.

Monica Längbo kommer även att ingå i Axfoods företagsledning.

På nytt jobb Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.189