23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

”Jul-kaoset kommer gynna oss”

Butikscheferna tror på en fin försäljning.

HUI Research tror på en fin ökning i julhandeln jämfört med förra året. Dagligvaruhandeln tros bli de stora vinnarna med en tillväxt på 3,5 procent i löpande priser. Rasmus Samuelsson, butikschef på Ica Nära Järvastaden i Sundbyberg tror också på en kalasförsäljning.

Det är perfekt att julafton infaller på en måndag. Pressen blir ännu större under helgen vilket kommer att medföra kaos i de större butikerna. Det kommer i sin tur att gynna Nära-butiker med lite bredare sortiment och ett tydligt matfokus, säger han till Fri Köpenskap.

Även Michael Strindeborn, butikschef på Ica Maxi Partille i Göteborg tror på en fin jul. Med några klämdagar i mellandagarna kan kunderna i år bilda sig en lång sammanhängande semester.

Eftersom de flesta jobbar en normal vecka innan jul, alternativt halvdag fredag, så kommer många att handla på hemmaplan innan man åker i väg till svärföräldrarna. Det kan gynna oss, säger han till Fri Köpenskap.

Men att den största pressen läggs under helgen innebär också diverse utmaningar för stora arbetsgivare som Maxi-butiker. Fler kunder innebär ytterligare bemanning.

Lördagar och söndagar är på grund av OB-tillägg dyra dagar för arbetsgivaren.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|