23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Vem blir granne med Coop?

Flera intressenter i Fagersta.

Efter ombyggnationer av Coop i Fagersta har fastighetsägaren Trophi nu tillgång till ytterligare 1000 kvadratmeter, med tillhörande lager på 300 kvadratmeter i behov av en hyresgäst, det skriver Fagersta-Posten.

— Det finns flera som vi för diskussioner med, men det går inte jättesnabbt i förhandlingarna. Det finns ett bra intresse i alla fall, säger vd:n Jan Björk till tidningen.

Trophi specialiserar sig på just dagligvarubutiker och har runt 200 fastigheter runt om i landet och hyr i dag ut flera lokaler till de stora kedjorna och det är just inom dagligvarubranschen som Trophi nu söker efter en ny hyresgäst.

— Det är ett medvetet val. Vi har en strategi att investera i handelsfastigheter med fokus på dagligvaruhandeln. Skälet är att den delen av handeln är förhållandevis okänslig för konjunktursvängningar i jämförelse med andra delar av handeln, samt är relativt opåverkad av e-handeln, säger Jan Björk.

Förhoppningen är att hitta en hyresgäst inom det närmaste halvåret.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|