23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Han ska utveckla Lidls fastigheter

Annons

Lidl ska fortsätta expandera de närmaste åren och för att göra det krävs fastigheter. Som ett led i detta anställer nu kedjan därför Fredrik Johansson som ny fastighetsutvecklare till Malmökontoret.

– Jag ser Lidl som en kaxig uppstickare i sin bransch, med väldigt höga ambitioner och en långsiktig strategi när det kommer till utvecklande och ägande av sina fastigheter, säger Fredrik Johansson, fastighetsutvecklare Lidl Sverige, i en kommentar.

Annons

Närmast kommer Fredrik Johansson från NCC Property Development där han arbetat de senaste fem åren, dessförinnan var han regionchef på Komfast.

Annons

Fredrik Johansson ska tillsammans med etablerings- och förvaltningsavdelningen jobba med Lidls expansion. Målet är att det ska finnas 200 butiker från norr till söder till och med 2020. En lista på alla planerade Lidlbutiker finns här.

Annons
Annons
Annons
På nytt jobb Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.065|