23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Dagligvaruhandeln tuffar på i Q3

E-handeln fortsätter att öka kraftigt.

Den svenska dagligvaruhandeln fortsatte att öka i försäljning under september med en totalökning på 3,2 procent och en kvartalsökning med 3,5 procent, det framgår av senaste Dagligvaruindex från Svensk Dagligvaruhandel. E-handeln fortsätter att öka kraftigt, om än från låga tal med 29,8 procent i september och en kvartalssiffra på 29,6 procent.

– Det tredje kvartalet gick bra för dagligvaruhandeln med en försäljningsökning om 3,5 procent. E-handeln ökade med hela 29,6 procent, vilket framstår som ännu starkare när man betänker att ökningen i Q3 2018 var nästan 26 procent, säger Daniel Liljeberg näringspolitiskt ansvarig på Svensk Dagligvaruhandel i en kommentar.

Den totala tillväxten i år uppgår till 2,9 procent samtidigt som prisutvecklingen enligt SCB legat på 2,8 procent och befolkningsökningen legat på 1 procent. Kalendereffekten under september beräknas ligga på minus 0,5 procentenheter.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03