23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Ica nya klimatmål: netto-noll till år 2030

Annons

Ica har nått sitt mål om klimatneutralitet för år 2020 där utsläppen minskat med 67 procent sedan 2006 och resten klimatkompenserats.

Nu sätter Ica upp ett nytt mål om att halvera sina kunders påverkan och minst netto-noll till år 2030.

– Sett till vår storlek och närhet till människor har vi ett stort ansvar, men också möjlighet att göra faktisk skillnad. Vi behöver minska vår egen klimatpåverkan men också inspirera fler att göra detsamma, andra aktörer så väl som kunder. För att ytterligare minska utsläppen till 2030, fortsätter vi vårt ambitiösa hållbarhetsarbete i våra egna verksamheter och tillsammans med våra leverantörer men vi inkluderar nu ännu tydligare våra kunder i vår långsiktiga klimatambition, säger Per Strömberg, vd på Icagruppen, i en kommentar.

Annons

Förutom målen om att minska kundernas klimatpåverkan och nå netto noll har Ica även satt upp ett tredje mål om att alla kedjans leverantörer år 2025 ska anta vetenskapligt baserade klimatmål.

Annons

Läs även mer om Icas, och de andra kedjornas klimatmål här:

 

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|