23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Helsingborgs fjärde Lidl – på målsnöret till 200

Idag öppnar Lidl upp sin fjärde butik i Helsingborg, vilket också blir kedjans 198:e i Sverige. Det innebär också att Lidl nu är endast två butiker ifrån sitt mål om 200 butiker år 2020.

Den nya butiken är centralt belägen på Södergatan i södra delen av Helsingborg och har en försäljningsyta på cirka 1 100 kvadratmeter.

– Vi är väldigt glada över att vi i gott samarbete med fastighetsägaren Länsförsäkringar äntligen öppnat butiken på Söder. Det känns extra kul att den nya butiken ligger i ett så pass centralt område som dessutom är inne i en spännande expansionsfas. Nu har vi fyra fina butiker i Helsingborg och jag hoppas på fler spännande etableringar i södra Sverige framöver, säger Lulu Gylleneiden, fastighetschef på Lidl Sverige, i en kommentar.

Butiksöppning Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|