Ica ökar sin marknadsandel och Bergendahls backar. Det framgår av den den senaste Dagligvarukartan som tagits fram av DLF, Delfi Marknadspartner och Dagligvarunytt.
Kartan som tagits fram utifrån företagens egna rapporteringar visar att de stora kedjornas samlade försäljning under 2019 ökade från 266,5 miljarder till 270,3 på ett år.
AnnonsFördelningen av den här försäljningen har skiftat något sedan 2018 och det går bland annat att se att Ica ökar sin marknadsledande ställning, från 51,5 procent till 52,3. Samtidigt tappar Bergendahls och går från 7 procent till 5,3.
AnnonsKartan visar även att Lidl ökat sin andel med 0,4 procentandelar till 5,1 procent och att även Axfood gått från 17,8 till 18,5 procent.
AnnonsHär kan ta del av hela Dagligvarukartan.
Annons Annons