23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Fritt fram för returpall i frysen

Returpallen helpall grå har nu, efter flera riskanalyser och noggranna tester utförda av både Svenska Retursystem och de stora kedjorna i samarbete med Rise, godkänts för användning även för djupfrysta produkter.

– Det är mycket glädjande att branschen bestämt sig för att Helpall grå även kan hanteras i frysmiljö. Det kommer att bidra till mer hållbara och kostnadseffektiva varuflöden, säger Martin Hörberg, förpacknings & spårbarhetsansvarig på Ica Sverige, i en kommentar.  

Godkännande kommer att underlätta för både producenter och distributörer av djupfryst varor framöver.

– Det här är goda nyheter för många livsmedelsproducenter som inväntat beslutet om att få börja använda pallen för djupfrysta produkter. Det underlättar deras vardag att ha samma lastbärare som i andra flöden, säger Kjell Frykenstam, marknadschef på Svenska Retursystem.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047